“Картка обліку соціальних пільг” та платіжна картка

 
 

“Картка обліку соціальних пільг” та платіжна картка

Платіжна картка НСМЕП основа “Картки обліку соціальних пільг”Запровадження безготівкових розрахунків у сфері торгівлі та послуг є одним із основних стратегічних напрямів розвитку банківської системи України. Національний банк України відповідно до своїх завдань та функцій визначає напрями розвитку сучасних електронних банківських технологій, створює, координує та контролює створення електронних платіжних засобів, платіжних систем, розробляє законодавчі та нормативно-правові акти, які спрямовані на організацію та розвиток роздрібних платежів в Україні. Керуючись законодавством, Національним банком України створено Національну систему масових електронних платежів (НСМЕП), впровадженням якої займаються банки-члени системи.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 814 “Питання створення комп’ютеризованої системи “Картка обліку соціальних пільг”, заходів, передбачених Концепцією поширення безготівкових розрахунків з використанням спеціальних платіжних засобів, схваленою спільною постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 26.05.2006 № 753 (далі – Концепція), різними міністерствами та відомствами України за участю Національного банку України ведуться роботи по створенню комп’ютеризованої системи “Картка обліку соціальних пільг”.

Створення цієї системи є одним з пріоритетних завдань держави щодо захисту соціально незахищених верств населення.

На сьогодні у різних містах України розробляються та впроваджуються різноманітні соціальні проекти щодо обліку пільг, у тому числі на транспорті, які базуються на різних технологіях і є принципово несумісними на міжрегіональному рівні.

На наш погляд, створення інфраструктури для обслуговування соціальних карток виключно для обліку пільг вимагатиме великих витрат державних коштів. У той же час, використання наявної банківської інфраструктури зменшить ці витрати, спростить сам процес і надасть можливість реалізувати завдання на міжрегіональному рівні у значно коротші терміни.

Досягнення повноцінного ефекту від упровадження соціальних карток на всій території країни буде забезпечено тільки тоді, коли жителі одного регіону України зможуть одержати за допомогою своїх соціальних карток пільгу, не тільки за місцем постійного проживання, але й під час тимчасового переїзду в інший регіон.

Для реалізації такої технології міжрегіональної взаємодії слід забезпечити єдиний підхід при підготовці і впровадженні організаційно-технічних рішень в регіонах та взаємодію регіональних систем соціальних карток на всій території України.

З цією метою регіональні проекти мають здійснюватися на єдиній методичній і нормативній основі, що дозволить не тільки ефективно вирішити завдання створення регіональних систем соціальних карток, але і зробити ці картки за своєю суттю загальнодержавними, забезпечити рівні умови надання соціальної допомоги для кожного громадянина, що має на це право.

При цьому потрібнозабезпечити конкуренцію на рівні виробників та постачальників карток, термінального обладнання та програмних засобів, а не конкуренцію стандартів і технологій.

Міжнародний досвід свідчить про те, що останнім часом подібні проекти будуються на використанні наявних банківських технологій.

За 10 років розвитку карткових платіжних систем на території України, банки побудували досить велику мережу обслуговування платіжних карток. На сьогодні, банками України емітовано понад 34 млн. платіжних карток, встановлено близько 16 тис. банкоматів та понад 68 тис. платіжних термінала.

Водночас, картки які будуть використовуватися в проектах мають бути не просто банківськими платіжними картками, а складним інтелектуальним інструментом, що включає в себе технологію банківської картки та соціальну інформацію, яка ідентифікує пільговика, його картку, пільгу, її розмір тощо. Зважаючи на це, Національним банком України було запропоновано для вирішення державних завдань щодо соціального захисту населення використовувати єдину технологію, яка базується на напрацюванні банківської платіжної системи із застосуванням смарт-карток і технології Національної системи масових електронних платежів.

На сьогодні Міністерством освіти і науки України спільно з Національним банком України та шістьма вищими навчальними закладами України, на базі технологій НСМЕП і державної інформаційно-виробничої системи “Освіта” запроваджено експеримент щодо електронного студентського квитка єдиного зразка, який передбачає застосування смарт-карток НСМЕП у якості студентських квитків, як ідентифікаційного засобу для виконання банківських операцій, забезпечення автоматизованого надання пільгової оплати проїзду на залізниці для студентів, облік цих операцій та розрахунок заборгованості за ними.

Після закінчення пілотного проекту планується його поширення та залучення всіх учбових закладів України. Подальший розвиток НСМЕП та реалізація карткових соціальних проектів в Україні знайшли державну підтримку в Програмі діяльності Кабінету Міністрів України “Назустріч людям”, (затвердженій постановою Верховної Ради України від 4 лютого 2005 року), Указі Президента України від 12 березня 2002 року “Про Заходи щодо детінізації економіки України на 2002–2004 роки”, Законі України “Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-20015 роки” та в Концепції поширення безготівкових розрахунків з використанням спеціальних платіжних засобів.

Без сумніву, розвиток масових безготівкових розрахунків в Україні на базі НСМЕП відповідає як інтересам держави, так і банківських установ та населення. Особливо якщо брати до уваги можливість одночасного використання платіжних карток НСМЕП і для інших загальнодержавних цілей: у якості ідентифікаційної, соціальної, транспортної, страхової картки тощо.

Проект “Електронний студентський квиток” можна вважати першим кроком на шляху реалізації програми впровадження “Картка обліку соціальних пільг” з використанням технології НСМЕП.


Создан 01 окт 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
НСМЕП
Locations of visitors to this page Add to Google
Групи Google
Підписатися на НСМЕП - Національна Система Масових Електронних Платежів
Е-пошта:
Відвідати цю групу
Пользовательского поиска